Om os

Tænketanken Demokratisk Erhverv arbejder for at fremme og forene demokratiske virksomheder, så dansk erhvervsliv understøtter et involverende demokrati og bliver løsningen på samtidens økonomiske, miljømæssige og sociale udfordringer.

Det gør vi ved at producere viden, deltage i den offentlige debat og ved at skabe netværk i den erhvervsdemokratiske sektor.

Traditionen for demokratiske virksomheder går langt tilbage i Danmarks historie. Mange danske virksomheder på tværs af brancher styres og ejes forsat demokratisk. De demokratiske virksomheder inkluderer bl.a. andelsbevægelsen, de gensidige virksomheder og kooperativerne.

Demokratiske virksomheder skiller sig ud ved at have et bredt og inkluderende ejerskab og demokratisk kontrol af beslutningsprocesserne, baseret på princippet ”ét medlem, én stemme”.

Tænketanken Demokratisk Erhverv arbejder særligt for ejerskab og kontrol blandt medarbejdere, forbrugere, producenter eller virksomheder, der er tæt knyttet til virksomhedens drift eller formål.

Tænketanken Demokratisk Erhverv er skabt af medlemsorganisationer, som alle er demokratiske virksomheder. Medlemmerne og bestyrelsen sætter den overordnede retning for tænketankens virke.

Læs vedtægterne for foreningen Tænketanken Demokratisk Erhverv her

Læs årsrapporten fra 2018 for Tænketanken Demokratisk Erhverv her

Læs årsrapporten fra 2019 for Tænketanken Demokratisk Erhverv her 

 

Organisation

Bestyrelse

Mike Dranov
Formand
COOP
Anders Ehlers
Næstformand
Demokratisk Erhvervsnetværk
Eva Ryberg
Bestyrelsesmedlem
NRGi
Frederik Petersen
Bestyrelsesmedlem
KnowledgeWorker
Gunnar Hansen
Bestyrelsesmedlem
GF Forsikring
Iben Koch
Bestyrelsesmedlem
UBSBOLIG
Maj Baltzarsen
Bestyrelsesmedlem
Analyse & Tal
Hans Erik Lund
Bestyrelsesmedlem
Boligselskabet Sct. Jørgen og ABF
Susan Münster
Bestyrelsesmedlem
Danske Vandværker
Louise Mogensen
Bestyrelsesmedlem
Forenet Kredit
Advisory Board

Lars Bo Kaspersen
Professor ved CBS og centerleder for Civilsamfundet i statens skygge
Jørgen Rosted
Samfundsdebatør og ekspert i cirkulær økonomi, tidl. departementchef i erhvervsministeriet
Christen Sørensen
Professor i økonomi og tidligere overvismand
Sekretariat

Andreas Pinstrup Jørgensen
Direktør for organisation og medlemmer
andreas@demokratiskerhverv.dk
+45 2738 7066
Magnus Skovrind Pedersen
Direktør for presse og eksterne relationer
magnus@demokratiskerhverv.dk
+45 2856 3777
Mette Nerup Rasmussen
Kommunikationskonsulent (Barsel)
mette@demokratiskerhverv.dk
+45 2063 8072
Mads Malik Knudsen
Presse- og kommunikationskonsulent
mads@demokratiskerhverv.dk
+45 2086 8890
Troels Mandøe Glæsner
Analysekonsulent
troels@demokratiskerhverv.dk

Lillian Ebsen
Analysekonsulent
lillian@demokratiskerhverv.dk
+45 2620 7371
Anne Nørgaard Christensen
Analysekonsulent
anne@demokratiskerhverv.dk

Cansu Canan
Analysekonsulent
cansu@demokratiskerhverv.dk

Johan Aagaard Hagemann
Politisk konsulent
johan@demokratiskerhverv.dk

Elias Borgmann
Iværksætteri- og videnskonsulent
elias@demokratiskerhverv.dk

Annemette Svane-Petersen
Ekstern konsulent (PhD)

+45 2887 8522

Medlemmer