Kontakt

Tænketanken Demokratisk Erhverv

Jernbanegade 4,4. 1608 København.
Mail: info@demokratiskerhverv.dk
Tlf.: +45 28563777

Organisation

Bestyrelse

Mike Dranov
Formand
COOP
Louise Mogensen
Næstformand
Forenet Kredit
Anders Ehlers
Bestyrelsesmedlem
Demokratisk Erhvervsnetværk
Eva Ryberg
Bestyrelsesmedlem
NRGi
Frederik Petersen
Bestyrelsesmedlem
KnowledgeWorker
Gunnar Hansen
Bestyrelsesmedlem
GF Forsikring
Iben Koch
Bestyrelsesmedlem
UBSBOLIG
Maj Baltzarsen
Bestyrelsesmedlem
Analyse & Tal
Hans Erik Lund
Bestyrelsesmedlem
Boligselskabet Sct. Jørgen og ABF
Susan Münster
Bestyrelsesmedlem
Danske Vandværker
Advisory Board

Lars Bo Kaspersen
Professor ved CBS og centerleder for Civilsamfundet i statens skygge
Jørgen Rosted
Samfundsdebatør og ekspert i cirkulær økonomi, tidl. departementchef i erhvervsministeriet
Christen Sørensen
Professor i økonomi og tidligere overvismand
Sekretariat

Andreas Pinstrup Jørgensen
Direktør for organisation og medlemmer
andreas@demokratiskerhverv.dk
+45 2738 7066
Magnus Skovrind Pedersen
Direktør for presse og eksterne relationer
magnus@demokratiskerhverv.dk
+45 2856 3777
Mette Nerup Rasmussen
Kommunikationskonsulent (Barsel)
mette@demokratiskerhverv.dk
+45 2063 8072
Troels Mandøe Glæsner
Analysekonsulent
troels@demokratiskerhverv.dk

Lillian Ebsen
Analysekonsulent
lillian@demokratiskerhverv.dk
+45 2620 7371
Mads Malik Knudsen
Juniokonsulent, kommunikation og events
mads@demokratiskerhverv.dk
+45 2086 8890
Johan Aagaard Hagemann
Juniorkonsulent, politik
johan@demokratiskerhverv.dk

Cansu Canan
Analysekonsulent (Praktik)
cansu@demokratiskerhverv.dk

Elias Borgmann
Iværksætteri- og Videnskonsulent (Praktik)
elias@demokratiskerhverv.dk

Annemette Svane-Petersen
Ekstern konsulent (PhD)

+45 2887 8522